ZIMNO W DOMU, CZYLI SPRAWDŹ ZANIM WEZWIESZ SERWIS!

19 lutego 2024 /

W sytuacji, gdy pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem kotła gazowego, a tym samym nie mamy komfortu termicznego w mieszkaniu, można samodzielnie sprawdzić kilka rzeczy zanim zadzwonimy po serwis.

  • Problem z uruchomieniem kotła na początku sezonu grzewczego

Po pierwsze trzeba sprawdzić czy do kotła jest dopływ energii elektrycznej, czyli czy w gniazdku, do którego jest podłączony kocioł jest prąd.

Jeżeli powodem nie jest brak prądu, to sprawdźmy prawidłowość dopływu gazu, czyli czy jest poprawnie otwarty zawór zasilający i czy w domu jest gaz (najłatwiej sprawdzić w kuchence gazowej, o ile taką mamy).

Jeżeli  wszystkie media docierają do urządzenia, a kocioł wciąż nie chce się włączyć, spróbujmy wyłączyć i ponownie włączyć zasilanie. Jeśli wyświetlana jest informacja o zablokowaniu (świeci czerwona lampka lub symbol przekreślonego płomień) należy nacisnąć przycisk „reset”. Jeżeli po tej operacji kocioł nie zacznie pracować – wzywamy serwis.

  • Kocioł pracuje, a mimo to grzejniki są zimne

Przede wszystkim sprawdźmy, czy na pewno są odkręcone wszystkie zawory w instalacji oraz zawory termostatyczne przy grzejnikach. Inną przyczyną może być zapowietrzona instalacja – wtedy konieczne jest odpowietrzenie grzejników i instalacji.

  • Kocioł wyłącza się sam po chwili działania

Najczęstszym powodem mogą być:

– Zapowietrzona instalacja grzewcza – wtedy należy odpowietrzyć instalację.

– Ustawienie na termostatach zbyt niskiej temperatury – trzeba podnieść temperaturę, jaka ma być osiągnięta w pomieszczeniach.

– Jeżeli na kotle świeci czerwona dioda, to trzeba nacisnąć przycisk odblokowania usterki oraz zapisać kod usterki z wyświetlacza. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z serwisem i podanie tego kodu. Serwisanci pomogą zdalnie, lub przyjeżdżając, będą już wiedzieli, co jest uszkodzone.

  • W mieszkaniu jest wciąż za gorąco lub za zimno

W przypadku, kiedy kocioł nie dogrzewa lub przegrzewa mieszkanie, powinniśmy zmienić ustawioną na termostacie temperaturę lub, w zależności od tego, jaki sterownik mamy zamontowany, trzeba zmienić ustawienia termostatu pokojowego lub krzywą grzewczą. Więcej o ustawianiu krzywej grzewczej