CZY POMPA MOŻE BYĆ SAMODZIELNYM ŹRÓDŁEM CIEPŁA?

19 lutego 2024 /

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze wydajne energetycznie, zeroemisyjne, a także bezobsługowe, co sprawia, że zyskują popularność. Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest tańsze niż gazem? Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Sprawdźmy możliwości pompy ciepła HYDRO UNIT M marki Beretta.

Najpopularniejsze są pompy ciepła powietrze-woda, które odbierają ciepło z otoczenia domu i przekazują je do wody, która jest wykorzystywana do ogrzewania domu oraz jako ciepła woda użytkowa. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pompy typu monoblok, które mają wszystkie podzespoły umieszczone w jednej obudowie. Takie pompy, w odróżnieniu od splitów, nie zajmują miejsca w domu – montuje się je na zewnątrz budynku. Przykładem pompy typu monoblok jest HYDRO UNIT M marki Beretta. Jest to urządzenie o wysokiej efektywności energetycznej. Gdy działa niskotemperaturowo, zasilając ogrzewanie podłogowe, uzyskuje najwyższą możliwą klasę energetyczną A+++. W przypadku pracy z grzejnikami jego klasa energetyczna jest również wysoka – to A++.

Zasada działania pompy ciepła HYDRO UNIT M
W powietrznej pompie ciepła HYDRO UNIT M zastosowano sprężarkę rotacyjną z technologią DC-Inverter, która spręża czynnik roboczy R32 do wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Przekazanie energii cieplnej do układu hydraulicznego następuje w płytowym wymienniku ciepła (skraplaczu) o dużej powierzchni wymiany, zbudowanym z aluminiowych lameli. Elektroniczny zawór rozprężny obniża ciśnienie oraz temperaturę czynnika wracającego do parownika. Odparowany czynnik w postaci gazowej zostaje ponownie skierowany do układu sprężarki i cykl pracy pompy ciepła zaczyna się od nowa. Pompa ciepła HYDRO UNIT M gwarantuje stabilną wydajność pracy nawet przy temperaturze wody 65oC. Warto podkreślić, że jej praca jest bardzo cicha i nie powoduje dyskomfortu mieszkańców domu.

Pompa jako samodzielne źródło ciepła
Pompa ciepła HYDRO UNIT M zapewni ciepło w każdym domu, pod warunkiem że zostanie odpowiednio dobrana. W tym celu niezbędny będzie audyt energetyczny budynku. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników marka Beretta oferuje pompy w 10 modelach, co pozwala dopasować urządzenie do potrzeb budynku i jego mieszkańców. Jest to nowoczesne urządzenie grzewcze przeznaczone do domów energooszczędnych lub poddanych termomodernizacji. Pompa ciepła HYDRO UNIT M sprawdza się zimą i latem – może pracować w szerokim zakresie temperatur: od -25 do 43oC.

Pompa ciepła do remontowanego domu
Ze względy na walory użytkowe pompy ciepła są obecnie urządzeniem grzewczym najczęściej wybieranym przez inwestorów przeprowadzających termomodernizacje swoich domów. Bardzo często są one instalowane w połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczną, co stanowi rozwiązanie optymalne pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Taki wariant jest promowany w programie „Czyste powietrze” przez zapewnienie najwyższego możliwego w jego ramach dofinansowania. Tego rodzaju inwestycja może być również uwzględniona w uldze termomodernizacyjnej, przez co obniży nasze podatki.
Pompa ciepła do nowego domu
Wszystkie obecnie budowane domy muszą być energooszczędne. Żeby to spełnić, konieczne jest wykorzystanie nowoczesnych urządzeń grzewczych – zeroemisyjnych i o jak najniższym zużyciu energii, takich jak pompa ciepła HYDRO UNIT M marki Beretta. Zapewni ona najniższe koszty ogrzewania w porównaniu z innymi paliwami. Wariantem najlepszym jest wykorzystanie jej do zasilania niskotemperaturowej instalacji ogrzewania podłogowego. W ramach programu „Moje ciepło” inwestorzy budujący domy o podwyższonym standardzie energetycznym mogą uzyskać dofinansowanie pompy ciepła.